Najważniejszym obowiązkiem jest zabezpieczenie przeciwpożarowe.
Żeby system przeciwpożarowy był sprawny należy zadbać o odpowiednio opracowaną drogę ewakuacyjną a także jej oznaczenie. W tym celu należy zatrudnić zewnętrzną firmę, która przygotuje plan ewakuacji budynku oraz przeprowadzi komputerową symulację rozwoju pożaru.
Odpowiednia droga ewakuacyjna musi być odpowiednio oznaczona.
Tabliczki wskazujące drogę ewakuacyjną są jednym z najważniejszych elementów, ponieważ duża liczba ludzi w momencie zagrożenia zaczyna panikować. Jeżeli zabraknie odpowiednich oznaczeń, sytuacja może skończyć się tragicznie.
Kolejną dosyć istotną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie urządzeń gaśniczych w budynku. Gaśnice muszą być ustawione w widocznych miejscach, oraz odpowiednio oznaczone. Koło każdej gaśnicy musi być umieszczona tabliczka informacyjna - swego rodzaju instrukcja jak postępować w przypadku zagrożenia.
W całej Unii Europejskiej gaśnice oznaczone są tak samo. Są to oznaczenia literowe gdzie:
- A oznacza, że dane urządzenie nadaje się do gaszenia pożarów ciał stałych takich jak drewno, papier czy guma.
- B oznacza, iż gaśnica nadaje się do gaszenia cieczy i ciał stałych, które ulegają stopieniu jak na przykład plastik,
- C oznacza, że urządzenie nadaje się do gaszenia pożarów gazów palnych,
- D oznacza, że gaśnicy można użyć gdy płoną metale palne,
- F to oznaczenie urządzeń, które sprawdzają się w przypadku pożarów łatwopalnych środków gotujących się.
W większości budynków i zakładów pracy występuje natrysk ppoż, gaśnica abc, chyba że inspektor pożarowy uzna, że wymagana jest gaśnica o specjalistycznym działaniu.
Jeżeli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia pamiętajmy, że przede wszystkim należy zachować spokój i postępować zgodnie z instrukcją.
Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej
OdpowiedzUsuńMyślę, że taka wiedza jak najbardziej jest czymś istotnym i jak najbardziej ja również w głównej mierze się na tych sprawach skupiam. Niedawno także czytałam na stronie https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/47129/jak-zachowac-sie-w-przypadku-pozaru jak wygląda kwestia związana z zachowaniem w trakcie pożaru.
OdpowiedzUsuń