czwartek, 20 sierpnia 2015

Rozwód z mediatorem

Polskie statystyki krzyczą na temat rozwodów. Z roku na rok coraz więcej osób się rozwodzi, przy czym maleje liczba zawieranych małżeństw. Osobiście nie dziwi mnie taka tendencja, jednak jest ona niepokojąca. To może mieć wielki wpływ na liczbę urodzeń w przyszłych latach. A to już problem naszego społeczeństwa. Od lat 90. obserwuje się wzrost rozwodów. Większość z nich spowodowana jest zdradą małżeńską, inne niezgodnością charakterów i tak dalej. Warto również wiedzieć, że prawie 2\3 wniosków rozwodowych wnoszonych jest przez kobiety. 

Co wpływa na rozwód?

Według badań, wynika, że jest kilka czynników, które wpływają na wzrost prawdopodobieństwa rozwodu:
  • ciąża panny młodej w momencie zawierania małżeństwa,
  • wychowywanie dzieci z poprzedniego małżeństwa,
  • problemy finansowe,
  • ciężka choroba.

Jak rozwód to mediacja

Zanim jednak wniesiemy wniosek o rozwód, warto starać się o porozumienie z małżonkiem. Wydaje się to absurdalne, ale wydaje mi się, że czasem zwykła rozmowa załatwiłaby sprawę. Z kryzysem w rodzinie można sobie za pomocą mediacji. Z mediacji możemy również skorzystać w przypadku rozwodu. Wtedy mediator dąży do uzyskania zgody między stronami konfliktu. Mediację prowadzi się na podstawie umowy o mediację oraz postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Wtedy możemy liczyć na pomoc, którą zaoferuje nam mediator sądowy.


Kto może być mediatorem?

Mediatorem możemy być pełnoletnia osoba fizyczna zdolna do czynności prawnych . Ponadto, mediatorem może być kurator sądowy oraz osoby wskazane przez rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz